עזרה ראשונה בכלבים

כלבים הם חלק בלתי נפרד מחיינו והם הופכים לבני בית שלנו ואפילו יותר מזה. הם פגיעים ועדינים ואינם יכולים לטפל בעצמם במידה וקורה מקרה חריג ומסכן חיים. אנו בני אדם אכן כן יכולים לעזור להם ולתת מענה להמון מקרים כמו לבדוק סימנים חיוניים ומקרים קשים יותר, לקחת אותם לטיפול אצל ווטרינר מוסמך.

רובינו לא יודעים דבר בנושא הווטרינרי או מתן עזרה ראשונה בכלבים, ואנו תמיד נפנה למישהו אשר כן מתמחה ורוב הם אנשי מקצוע מהתחום. אך המצב הזה אינו חייב להישאר מצב של חוסר עונים, ובכל שלב ניתן לגשת לגופים מוסמכים ולרכוש כלים חדשים כמו ידע, ריענון עזרה ראשונה למי שפעם רכש את הכלים האלה וזקוק לריענון קל.

רכישת כלים הללו היא חיונית ויכולה לתת מענה להרבה מקרים מצערים אשר דורשים טיפול באופן מידי ודחוף, כי להציל חיים של מישהו חלש מאיתנו זהו המעשה הנכון ומחייב.

מהי עזרה ראשונה בכלבים?

עזרה ראשונה בכלבים היא טיפול דחוף ומיידי שניתן לחיות המחמד במקרה של פציעה, הרעלה, הכשה על ידי חרקים או נחש, חנק או מצב חירום אחר. המטרה במתן עזרה ראשונה, היא להקל על הסבל של חיית המחמד, למנוע נזק נוסף ולהציל את החיים של הכלב עד להגעה למרפאה או מרכז חירום וטרינרי הקרוב.

עזרה ראשונה בכלבים

כללים חשובים במתן עזרה ראשונה בכלבים

על מנת להעניק מתן עזרה ראשונה לכלב פצועה או פגועה באופן אפקטיבי ומהיר ככל הניתן, חשוב לשמור על כמה כללים מאוד חשובים וקריטיים, כמו:

  • לשמור על קור רוח ולהעריך את המצב הנתון באופן ברציונלי ושקול.
  • ליצור קשר עם וטרינר או מרכז חירום ולקבל הנחיות ההמשך במתן עזרה ראשונה בכלבים, לכן מומלץ שלכל אחת ואחד יהיה מספר טלפון של גוף מוסמך למקרה חירום גם אם אינכם מטפלים בחיית מחמד משלכם.
  • לגשת לכלב הפצועה באופן זהיר ולאט ולא להלחיץ אותה, כי כלב שחש סכנה תנסה לברוח, וכאשר היא פצועה היא יכולה לגרום לעצמה נזק נוסף.
  • להימנע מלהזיז את הכלב מחשש של פגיעה בעמוד השדרה אשר תזוזה לא נכונה עלולה להוביל אותם למוות מיותר.
  • לא לתת לכלב שום תרופות ביתיות שאינן מתאימות לה ואינכם יודעים מהן התרופות ומה הן ההשפעות, חוץ מאופטלגין לשיכוך כאבים במינון הנכון בהתאם לגודל של הכלב ולמשקלה. במקרה של מתן תרופות חייבים להתייעץ עם רופא המטפל.

מצבים הדורשים עזרה ראשונה דחופה בכלבים

לא כל פציעה או פגיעה הוא מצב חירום ויש להתייחס למצבים שונים בהתאם לחומרת הפציעה. ישנם מצבים מחייבים במיוחד טיפול דחוף ומיידי כמו הטיפול במערכות המרכזיות כמו :

  • מערכת המוח (המערכת העצבית).
  • הלב (המערכת ההמודינמית).
  • והריאות (מערכת הנשימה).

איום לאחת ממערכות החיים, יכול לנבוע למשל כתוצאה מהחמרתה של מחלה קיימת (לדוגמה: התקף פרכוסים, תת-סוכר בדם / היפוגליקמיה,, היפוטרמיה שבץ מוחי, התקף לב, קוצר נשימתי, עילפון, דלקות שלא טופלו בזמן ופיתחו תופעות נלוות וכדומה) ו/או כתוצאה מפגיעה חיצונית קשה כמו  התחשמלות, טביעה, ריב עם בעל חיים אחר, תאונת דרכים ועוד.

מה לומדים בקורס עזרה ראשונה בכלבים?

בקורס עזרה ראשונה כמו בכל קורס למתן עזרה ראשונה לומדים להעריך את מצב הפציעה, מתן טיפול ראשוני ומציל חיים דחוף והתמודדות עם מצבים מסכני חיים נוספים. כך שאם יש בבעלותכם כלב או שהנכם מאוד אוהבים כלבים, רכישת כלים זהו הליך חיוני וחשוב.

מלבד עזרה ראשונה אם אתם רוצים שהכלב שלכם יהיה בריא וחזק מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים מקצועי שיאלף את הכלב שלכם. כמו כן המאלף כלבים יכול להמליץ ולייעץ על איזה אוכל עדיף לכלב שלכם ואיזה טיפולים יכולים לרפא את הכלב שלכם.

מאמרים אחרונים

אוכל לבול טרייר

אוכל לבול טרייר

הבול טרייר הינו גזע של כלב ממשפחה של הטריירים. מקורו באנגליה. הכלבים האלו בולטים בראשם הגדול, בדמוי הביצה, עיניהם הקטנות וגופם השרירי. תוחלת חיים 10-14

להמשך קריאה »

ניווט מהיר